سوالات متداول

در این بخش سعی کردیم تعدادی سوالات پرکاربرد در زمینه ابزار دقیق را برای شما علاقه‌مندان به این دانش پاسخ دهیم 

فارغ از این نکته که عموما شیرهای Pressure relief valve عموما برای مایعات و شیرهای Pressure Safety valve برای گازها کاربرد دارند، به صورت کلی می توان تفاوت اصلی این دو شیر را در بعد عملکرد آنها مورد بررسی قرار داد.

عملکرد شیرهای محدود کننده فشار یا Pressure relief valve  به صورت آرام و برعکس آن ، عملکرد شیرهای Safety valve به صورت سریع و فوری است.

گیج فشار یا فشار سنج وسیله ای است که با اندازه گیری مقدار فشار سیالات از طریق نصب بر روی مخازن و لوله ها و یا مبدل های حرارتی …. ، امکان مشاهده مقدار فشار نسبی یا مطلق را فراهم می کند.

در واقع فشار سنج تنها امکان مشاهده مقدار فشار در محل نصب را برای اپراتو  فراهم می سازد.

اما در صورت نیاز به کنترل میزان فشار در جهت پایش و یا ایجاد لوپ کنترلی ، باید مقدار فشار خوانده شده توسط سنسور اندازه گیری ، به وسیله سیگنال الکتریکی استاندارد به سامانه PLC یا DCS منتقل شود.

لذا با بهره گیری از ترانسمیترهای فشار امکان قرائت مقدار فشار و ارسال آن به صورت بازه ای پیوسته از یک سیگنال الکتریکی استاندارد به پردازشگر وجود خواهد داشت.

برای مثال در تصاویر زیر فشار سنج عقربه ای برند WIKA  مدل ۲۳۳.۵۰.۱۶۰ در بازه ۰ تا ۱۰ bar  امکان مشاهده فشار را به صورت پیوسته جهت پایش فشار خطوط  ورودی به میدل حرارتی، خروجی یا دهش پمپ و میزان فشار مخزن فراهم کرده است.

همچنین به منظور قطع و وصل جریان ورودی بر مبنای تغییرات فشار با بهره گیری از ترانسمیتر فشار نسبت به ارسال سیگنال استاندارد ۴-۲۰ mA  به پردازشگر PLC و کنترل جریان قطع و وصل شیر اقدام کرد.

در اینجا از نمونه ترانسمیتر فشار برند ROSEMOUNT مدل ۳۰۵۱TG استفاده شده است

مهمترین دلیل اینکه از روش Thermal mass برای اندازه گیری دبی گازها استفاده می شود و نمی توان از این روش برای اندازه گیری دبی مایعات و بخار بهره برد آن است که مایعات در برابر نرخ تغییر دما مبتی بر افزایش میزان حرارت پاسخ بسیار بسیار کندتری دارند و این در حالی است که میزان اثر تغییرات دما در گازها به مراتب سرعت زیاد تری دارد.

این دو واژه هر دو به یک نوع مکانیزم اندازه گیری دبی مبتنی بر محاسبه سرعت اشاره دارند.

در این دسته از فلومترها، با استفاده از تغییر سطح مقطع عبوری سیال در یک استوانه عمودی و برابری اختلاف فشار دو سر گوی شناور در آن، مقدار دبی به صورت محلی همچون گیج های فشار و دما قابل قرائت است.

البته نوع ترانسمیتری یا سوییچی آنها نیز با همان مکانیزم وجود دارد  که از آن جمله می توان به مدل H250 از برند KROHNE یا RAMC از برند YOKOGAWA اشاره کرد.

در این بخش میتوانید سوالات را به صورت فایل دانلود و استفاده کنید